Menu
Podpora 777 441 144 (Po-Pá 10:00-19:00)
0
 • Šperk byl přidán do oblíbených
Hledat

Jak na čištění šperků ze stříbra?

Jak na čištění šperků ze stříbra?

Šperky z drahých kovů, tedy i ze stříbra, nám nevydrží pořád stejně lesklé a hladké. Podléhají oxidaci a také jim škodí náš pot a prach. Proto lidem, kteří se více potí nebo se pohybují v příliš prašném prostředí, zachází šperky mnohem dříve. 

Kategorie: Šperky

Abyste vrátili svému šperku ztracenou krásu, musíte ho průběžně čistit a leštit.

Některé šperky ze stříbra jsou upraveny rhodiováním. Povrch šperku je potažen vzácným rhodiem (3x dražší než zlato), které tvoří ochrannou vrstvu, která šperku propůjčuje tmavější kovovější vzhled (podobný bílému zlatu) a také šperk chrání nejen proti oxidaci, ale díky své tvrdosti také proti poškrábání, kterému se šperky z drahých kovů pro svou "měkkost" běžným nošením a používáním nevyhnou.


Existuje několik možností, jak můžete stříbrné šperky vyčistit:

 1. Prvním způsobem je vložit šperk do speciálního roztoku, který vyčistí nečistoty i v prohlubních a složitém zdobení. To je také velká výhoda tekutých čističů. Nevýhodou je, že na šperky s kameny by se neměly používat, mohlo by totiž dojít k poškození povrchu kamenů. Univerzální roztoky na čištění barevných kovů lze zakoupit v běžné drogerii za cca 50,- kč.
 2. tipy, rady, návody-čištění šperků hadříkem
  Druhou možností je čištění speciální vatou nebo hadříkem. Růžovou či bílou vatu na cídění určitě znáte, ta je v prodeji již mnoho let. V poslední době se častěji používají speciální hadříky napuštěné roztokem. Prodávají se v různých barvách a velikostech, také cena je různá od pár korun až po desítky či dokonce stovky. Hadýrky šperk vyčistí, ale především se používají k leštění. A protože se nedostanete na všechna místa, je ideální, nejdříve šperk vyčistit v roztoku a pak vyleštit hadříkem.
 3. tipy, rady, návody-nejšetrněji vyčistí zlaté i stříbrné šperky ultrazvuková čistička
  Třetí možností, jak vrátit lesk a krásu šperku, je čištění pomocí ultrazvuku. Tento způsob čistění je nejšetrnější, protože se nepoužívá chemie, a nejefektivnější, protože ultrazvukové vlny se ve vodě dostanou úplně všude. Bohužel je toto čištění také nejdražší. Pořizovací cena ultrazvukové čističky se pohybuje v tisícovkách, záleží na velikosti přístroje. Můžete ale využít služeb některých klenotnictví, které tento způsob čištění nabízejí.


Pokud máte chuť experimentovat, nabízíme vám pár osvědčených tipů, rad a návodů, jak můžete vyčistit své stříbro bez chemických prostředků.


Tipy na čištění stříbra:

 • tipy, rady, návody-čištění šperků kartáčkem a zubní pastou
  » Do kastrůlku dejte vodu, 1 prášek do pečiva a alobal na dno, přidejte šperky a povařte.
 • » Vyčistěte šperky starým kartáčkem a bílou zubní pastou.
 • » Do kastrůlku dejte vodu, jar a trochu jedlé sody, přidejte šperky a nechte projít varem.


Pokud máte podobné tipy, rady či návody nebo další cenné zkušenosti s čištěním šperků podělte se s námi o ně v diskuzi k článku. Určitě existuje spousta lidí, kteří si od Vás moc rádi nechají poradit.

Článek přečten: 7857×